Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na www.klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Souhrn základní části KLM

12.02.2018 | Klub

V sobotu 10. února skončila základní část Krajské ligy Moravskoslezského kraje, po které hned ve středu začíná vyřazovací část. Ta rozdělí týmy na úspěšné a rychlé poražené. V tomto článku ještě shrneme, co se všechno v letošním ročníku událo. Rozebereme formu a závěrečné postavení každého celku a pohrajeme si s čísly. 

Co se vlastně v základní části stalo. Ona v podstatě dopadla podle předsezónních předpokladů, Orlová jako největší favorit nakonec zvládla opanovat tabulku, Bohumín se Studénkou, největší soupeři vítěze, také tvořili živnou půdu pod nohama, nové rezervy prvoligových, respektive druholigových týmů značně přidaly na kvalitě ligy.


Jak si vlastně jednotlivě týmy vedly? To se vám chystáme říct právě teď.

1. místo - HC Orli Orlová 1930:

Suverén základní části nakonec zaznamenal pouze pět porážek a o stejný počet bodů také stanul před svým odvěkým rivalem z Bohumína. Orli opět postavili tým se zkušenostmi nejen z druhé ligy a příliš překvapení nepřipustili. V rozhodujících chvílích parta kolem Štefanky, Deutsche a Juhásze dokázala předvést kvalitu a tak opět namíří za obhajobou triumfu do play-off z prvního místa. Soupeřem bude Horní Benešov. Ač nepříjemný tým na domácím ledě, tak by orlovskému týmu neměl činit větší potíže.

Co se týče čísel, tak tu máme jednu zajímavost v kanadském bodování. Orlová má totiž v porovnání s ostatními týmy, které prošly do vyřazovací fáze, pouze jediného hráče v první dvacítce. Jakub Juhász připsal celkem 48 bodů a skončil třetí. Nutno dodat, že na 21. pozici druhý hráč v pořadí je obránce Zdeněk Deutsch. Jedno "nej", pokud pomineme to hlavní, tak si Orlová přece jen připíše. Vítězství - těch nasbírala v základní části 21. O dvě více než druhý Bohumín a třetí Studénka.

2. místo - HC BOSPOR Bohumín:

Oranjes měli velmi špatný start. Po prvních pěti kolech se krčili až na osmém místě tabulky a tak trochu se po loňské torpédové sezoně hledali. Ovšem přišlo doplnění a ustálení kádru, tým nastartovala především listopadová šňůra, kterou přerušil až senzačně Horní Benešov. Poté však znova najel tým kolem mnoha hráčů s extraligovými zkušenostmi na vítěznou vlnu a tu držel, až na pár zaváhání, do konce. 

To největší však přišlo v nejnevhodnější chvíli. Souboj o první místo v Orlové hráči Bohumína takzvaně prospali a konečný výsledek 2:7 je tak připravil o možnost poznat chuť vítězství v základní části. Přesto všechno se Ivan a spol udrželi na druhé příčce. V boji o vysněný triumf je na trnité cestě vyzve rezerva Frýdku-Místku. Nevyzpytatelný mladý celek bude velmi zatěžkávací zkouškou hned na úvod play-off.

Bohumínská "nej"? Hráči BOSPORU obdrželi nejméně branek, v čemž má především prsty asi nejlepší brankářská dvojice soutěže. Jak Šrámek, tak v průběhu sezony příchozí Unzeitig se velmi činili. O tom vypovídají i jejich osobní statistiky. Zároveň se Bohumín postaral o nejlepší rozdíl v počtu vstřelených a obdržených branek. Ten se rovná číslu 59. 

Také individuální statistiky proběhly takřka v bohumínské režii. Celkově zvítězil už podruhé za sebou Marek Ivan, hráč kdysi draftovaný St. Louis Blues. Do první dvacítky se ještě vlezli další tři hráči - Kryštof Fejko (4.), Jan Šmíd (7.) a Dominik Tobola (15.). Když k tomu připočítáme Jana Ovčaří, druhého nejproduktivnějšího beka soutěže, oba strážce svatyně, dostáváme hodně slušnou půdu pod nohama před následujícím play-off.

3. místo - HC Studénka:

Ač by si každý před sezonou řekl, že to relativně žádné překvapení není, tak po všech peripetiích, které Studénka zaznamenala, tak je to asi to největší. Proč? Hráči z města kdysi věhlasné Vagónky, po níž z toho v porovnání s minulostí už tolik nezbylo, totiž před začátkem přišli o střechu nad hlavou. Vzhledem k havarijnímu stavu zimního stadionu, přesněji řečeno právě střechy, museli hledat neustále náhradní řešení. Trénování ve Frýdku-Místku, Kopřivnici, Vítkovicích či Porubě opravdu jednomu nepřidá.

Ovšem svěřenci trenéra Pokorného se tohoto úkolu zhostili více než důstojně a dokázali až do posledního utkání bojovat o druhé místo. Třetí příčka je i tak velkým vítězstvím. Podpora věrných fanoušků, kteří letos bohužel nezažili ani jeden domácí zápas dovedla Štěpjáka a spol až do vyřazovacích bojů, které Studénka načne jako jediná až ve čtvrtek na ledě Kopřivnice. Nuže, na "domácí" půdě.

Studénka má v rukou navíc tajný trumf. Kdyby náhodou pokračovala pohádka a Studénka by třeba shodou všech okolností došla až do finále s Orlovou, tak má jednu papírovou výhodu. Hráči v bílo-modré kombinaci totiž jako jediný tým dokázala porazit Orly na jejich ledě v obou zápasech. 

4. místo - HC RT TORAX Poruba "B":

Rychle bruslící mužstvo, které letos doplnilo soutěž, si velmi brzy osvojilo hru této ligy a celou sezonu působilo jako nepříjemný strašák pro výše postavené celky. Poruba dokázala však i velmi lacině chybovat, což právě nakonec stačí v uvozovkách až na čtvrté místo.

Hlavní zbraní svěřenců Suchánka a Pavlačky se stal, jak už bylo zmíněno, pohyb. Rychlý hokej činil i těm nejlepším značné problémy a Rosypka a spol v podstatě neustále předváděli na soupeře nemilosrdné nálety. Čtvrtfinále zahájí Ostravané na svém ledě s velmi nepříjemným Krnovem. Podle předpokladů je tato série považována za nejsložitější případným sázkařům. 

Krnov totiž dokázal Porubu dvakrát zdolat. Ovšem i v této vzájemné bitvě je jedno pravidlo. Můj dům, můj hrad. A tak vzhledem k tomu, že má červený tým případnou dvojzápasovou výhodu na domácí půdě... Zkrátka nás zde čeká velmi zajímavá vřava soubojů. 

Poruba si připisuje v oblasti "nej" velmi sledované vítězství. V sedmadvaceti zápasech totiž hráči RT Torax nastříleli celkem 164 branek, což činí úctyhodných šest branek na utkání. Klobouk dolů. Uvidíme, jak se bude dravému mužstvu dařit ve vyřazovacích bojích.

5. místo - HK Krnov:

Trochu pomaleji se rozjíždějící mašina. Tak by se dal ve zkratce charakterizovat tým Krnova. Hráči z Hornoslezského regionu totiž od začátku ročníku hledali recept na stálejší formu. Z posledních výsledků se však zdá, že ji pomalu ale jistě nalezli. Pokud pomineme poslední zaváhání s Horním Benešovem, tak především na domácí půdě svěřenci trenéra Plánovského drtili soupeře.

Ovšem hostující půda. To je velké trápení v podání týmu, v jehož středu nalezneme hned několik hráčů, kteří ještě nedávno hájili barvy druholigové Opavy. Pokud nepočítáme vítězství na ledě týmů, které se nedostali do play-off, tak Krnovští zvítězili pouze jedinkrát. A to v Českém Těšíně. 

V již zmíněné sérii s Porubou to tedy může být problém a právě na tom pak lze hledat největší slabinu žluto-modrého celku. Jeho naopak dvě velké výhody pro vyřazovací boje? Velká zkušenost hráčů s tímto typem zápasů a vynikající diváci. 

6. místo - HC Wolves Český Těšín:

Těšín z české strany vytvořil letos velmi zajímavý tým, který před ročníkem získal do týmu velkou posilu v osobě Martina Piechy. Ještě loni a předloni bojující hráč o WSM Ligu s Frýdkem-Místkem, respektive Porubou, díky svým individuálním schopnostem posunul Český Těšín nakonec na šesté místo. Vůbec individuální statistiky byly pro těšínský tým tou největší doménou. V první dvacítce mají hráči s vlkem na hrudi ještě o jednoho hráče více než Bohumín. 

Druhý skončil celkově za Ivanem se ziskem 53 bodů Malíř a dále se umístili v TOP 20 ještě Voznica, již zmíněný Piecha, Altera a Foltýn. Tím horším "nej" je počet obdržených branek. Pokud počítáme do osudí prvních sedm mužstev, která se rvala vyrovnanějším způsobem v podstatě celou dobu, tak víme, že 126 gólů je moc. Kolem 4,5 na zápas. Tady bude asi jedna ze slabin pro vyřazovací část. Obrana a brankáři. Nestabilní výkony obou strážců svatyně, které musel často doplňovat i hráč do pole Voznica. 

Výhodou pro možnou odplatu se Studénkou může být podpora fanoušků. Tak uvidíme, jak Wolves zvládnout plánovanou odvetu se třetím týmem tabulky.

7. místo - HC Frýdek-Místek "B": 

Relativně raketový vstup do soutěže měl nováček ligových bojů rezervy Frýdku-Místku. V podstatě juniorka hrající mužskou soutěž převyšovala soupeře především bruslařskou vyspělostí. Jenže pak na konci října přišel útlum. Ostatní zkušenější celky už si dali na Rysy pozor a dokázaly eliminovat hlavní přednost týmu, jehož město je rozděleno řekou na dvě části, a ten pak začal strádat.

Série s Bohumínem bude pro tým z Polárky velmi těžkou premiérou ve vyřazovací části, ovšem Frýdek-Místek má jednu výhodu. Už je splněno. To znamená, že proti favoritovi nemají co ztratit. Uvidíme, co tým, který letos táhl se 44 body Tomáš Mičulka v play-off vymyslí.

8. místo - TJ Horní Benešov: 

Jeden z věčných outsiderů soutěže, který ale umí potrápit favority. Dokázal to třeba v utkání s Bohumínem anebo na závěr s Krnovem. Právě skalpy kvalitnějších soupeřů s lepšími vzájemnými zápasy s Rožnovem katapultovaly celkem s přehledem hornoslezský klub, který se opírá především o kvality někdejšího extraligového hráče Fraše, do play-off.

Horní Benešov se pokusí o senzaci nebo zázrak, chcete-li. Proti Orlové bude hodně záležet na tom, jak dlouho vydrží se soupeřem zelený tým se soupeřem bruslit. Další slabinou je obrana tohoto celku, v čele s brankáři. V porovnání s ostatními celky totiž inkasovaly několikrát více branek. Celkem 150.

9. místo - HC Rožnov pod Radhoštěm:

Jediný zástupce Valašska v Moravskoslezském kraji. Rožnov bohužel nezvládl klíčová utkání s Horním Benešovem a díky tomu skončil na deváté pozici a vyfasoval černého Petra. Ne že by však dostával tým z města slavného Skanzenu příděly, naopak dokázal porazit třeba Porubu na jejím ledě nebo trápil Bohumín do poslední vteřiny.

Obrovským problémem byla koncentrace po celé utkání. Rožnov totiž často udivoval v úvodech utkání a dokázali nabýt vedení o tři branky například proti Porubě, Orlové nebo Studénce, ale ani jednou nedotáhl senzační vstupy do konce. A taky proto už pro tmavě žlutý celek sezona skončila. 

10. místo - HK Ďáblové Nový Jičín "B":

Poslední z rezerv prvoligových či druholigových týmů. A opravdu poslední mezi všemi. Byť se novojičínský b-tým chlubil až 30 hráči na soupisce těsně před startem soutěže, nakonec stejně dopadl velmi špatně. Hrozivé skóre 49:202, které značí obrovský výkonnostní propad oproti zbytku soutěže, stačilo jen na jeden získaný bod.

Ďáblové pod vedením Filipa Ohery, teprve třiadvacetiletého kouče, nedokázal ve většině utkání ani vzdorovat soupeři a utrpěl několik debaklů. Za pozitivní zmínku stojí například prohra s Bohumínem na domácím ledě 3:5 anebo s Krnovem, který vyhrál na novojičínském ledě 4:3.

 
Utkání
Muži | Sobota 23.02.2019, 17:00
SK Karviná - HC Bohumín
6:2 ()
 
Muži | Středa 27.02.2019, 18:00
HC Bohumín - SK Karviná
3:4 pp (2:1,0:1,1:1-0:1)
 
Mladší žáci | Sobota 23.02.2019, 10:15
HC BOSPOR BOHUMÍN - HK Nový Jičín
12:4 ()
 
Mladší žáci | Neděle 03.03.2019, 11:15
HC Olomouc - HC BOSPOR BOHUMÍN
12:2 ()
 
3. třída | Sobota 16.02.2019, 10:30
HC BOSPOR BOHUMÍN - HK Nový Jičín
0:0 ()
 
3. třída | Sobota 02.03.2019, 10:00
HC Černí Vlci - HC BOSPOR BOHUMÍN
0:0 ()
 
2. třída | Neděle 24.02.2019, 11:15
HK Nový Jičín - HC BOSPOR BOHUMÍN
0:0 ()
 
2. třída | Sobota 09.03.2019, 10:30
HC BOSPOR BOHUMÍN - HK Krnov
0:0 ()
 
Starší žáci | Sobota 23.02.2019, 12:15
HC BOSPOR BOHUMÍN - HK Nový Jičín
1:13 ()
 
Starší žáci | Neděle 03.03.2019, 13:30
HC Olomouc - HC BOSPOR BOHUMÍN
9:1 ()
 
 
HC Bohumín - kontakt: david.simon@esports.cz RSS